Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 sierpnia 2019

Bezpieczeństwo nad wodą. Powstała aplikacja „Ratunek”

fot. Filip Kowalkowski

fot. Filip Kowalkowski

Z myślą o bezpieczeństwie osób wypoczywających nad# jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.

Kujawsko-Pomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dokonało podsumowania pierwszej połowy sezonu letniego. W tym czasie w regionie doszło do 8 utonięć. Przyczyną aż 7 z nich było spożycie alkoholu przez osoby wypoczywające nad wodą. Ryzyko utonięć wiąże się także z brawurą i lekceważeniem zagrożeń.

Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców województwa i turystów przybywających nad rzekami i jeziorami, prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski, podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, zalecał rozważne korzystanie z wody i zachęcał do pobrania specjalnej aplikacji, pomocnej w sytuacji zagrożenia życia. - Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami naszego regionu nie zna nazw poszczególnych zbiorników wodnych. W sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów.

Aplikacja „Ratunek” umożliwia automatyczne przesłanie wiadomości SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny z właściwymi służbami ratowniczymi (GOPR i TOPR w regionach górskich oraz WOPR i MOPR na obszarach wodnych). Aplikacja dostępna jest na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android i iOS, wyposażone w moduł GPS. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Aplikację można pobrać poprzez Google Play. Korzystający z aplikacji nad akwenami wodnymi łączą się bezpośrednio z ogólnopolskim numerem ratunkowym nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy, którego dyspozytor udziela pomocy telefonicznej i kieruje służby do akcji ratowniczych.

Samorząd województwa corocznie wspiera finansowo działalność Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przekazując środki na patrolowanie rzek i jezior oraz pełnienie dyżurów ratowników w okresie letnim. Ratownicy prowadzą także akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, zabezpieczają imprezy sportowe i rekreacyjne organizowane przez samorządy gminne nad wodami województwa, a także organizują pokazy ratownictwa związane z nauką bezpiecznego korzystania z wody.

Materiał: Beata Krzemińska/Urzęd Marszałkowski

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa hal
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)