Dziś mamy 27 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

20 stycznia 2020

Aktualna sytuacja w lasach. Kilka ważnych informacji od Nadleśnictwa

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Nadleśnictwo Szubin w ostatnim czasie dostaje wiele pytań na temat aktualnej kondycji # lasów... przede wszystkim ciągłego prowadzenia wycinki drzew, czy zalegających stosów drewna przy drogach leśnych.

Kilka słów od Nadleśnictwa w tej sprawie...

Nasz na pozór „leśny spokój” nieoczekiwanie zakłóciła klęska (#klęskastulecia) w sierpniu 2017 roku. Wydarzenie to wyrządziło niewyobrażalne szkody w drzewostanach jednocześnie wpisując się do historii polskich lasów na zawsze. 

Gdy już prawie w całości uporaliśmy się z jednym, przyszło drugie… a mianowicie, pojawił się bardzo groźny szkodnik, zagrażający naszym lasom. Jest nim kornik ostrozębny.

Konsekwentnie, pomalutku zjada OSŁABIONE huraganem, pozostawione drzewostany, przede wszystkim na terenach poklęskowych ….

Dlaczego tak drastycznie reagujemy?

A no dlatego, ponieważ jedynym, skutecznym sposobem walki z kornikiem ostrozębnym jest wycinka zasiedlonych drzew, szybki wywóz drewna pozyskanego, oraz palenie wszelkich pozostałości po wycince i okrzesaniu (stąd dym, który czasami widzicie w lesie).

Skąd ta fala ciągłych niepowodzeń

Pierwszym naturalnym uwarunkowaniem potencjalnej podatności naszych lasów na większość uszkodzeń jest duży udział ubogich siedlisk, co determinuje mało zróżnicowany skład gatunkowy z dominacją sosny. Ten czynnik od zawsze zwiększał podatność na pożary, silne wiatry, gradacje owadów czy choroby grzybowe.

Drugim i chyba najważniejszym czynnikiem (jak zapewne się domyślacie) jest deficyt wilgotnościowy…. Częściowo wynika on z przyczyn naturalnych takich jak długookresowy brak opadów, brak zim, letnie susze, a częściowo został wzmocniony przez działalność człowieka.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że deficyt wody i długotrwałe susze powodują również zmiany i straty, których nie widać gołym okiem. Straty niemożliwe przez nas do oszacowania, a mianowicie zmniejszenie przyrostu masy drzewnej przez drzewostany.

To tak w wielkim skrócie o sytuacji jaka się aktualnie rozgrywa u Nas… i u Was bo przecież wielu z Was mieszka w sąsiedztwie lasów. 

Można wręcz powiedzieć że „robim co możem”, ale niestety natury się nie oszuka. Możemy jedynie w wielu przypadkach stosować zabiegi profilaktyczne.

Pozytywną wiadomością na zakończenie tego dłuższego przemówienia jest to, że w miejscu gdzie teraz pracują piły i hartwestery w najbliższych latach będzie rósł nowy las!

Mamy nadzieje, że silniejszy i mocniejszy bo przecież przystosowany od samego początku do życia w gorszych warunkach niż „stare wygi”, które niestety sobie z nimi nie radzą. 

Poniżej kilka zdjęć. Zaraz po huraganie i teraz, gdy jest już wszystko uporządkowane.

materiał: Grzegorz Gust / red.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 10 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)