Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

07 października 2020

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Koncertowa inauguracja

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Kolejna uczelnia wyższa w regionie rozpoczęła rok# akademicki. Wczoraj (6 października) odbyła się uroczysta inauguracja w Akademii Muzycznej w im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Wczorajsze wydarzenie uatrakcyjnił koncert z okazji inauguracji roku akademickiego 2020/2021 w wykonaniu zespołu Krzysztof Herdzin Quartet. Widzowie mogli usłyszeć m.in. utwory Fryderyka Chopina i Giuseppe Verdiego. Wykład inauguracyjny wygłosił absolwent akademii Rafał Blechacz, pianista, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina.

Historia uczelni sięga lat 70. XX wieku. W 1974 roku władze centralne poparły pomysł powołania uczelni muzycznej w Bydgoszczy. Ówczesny dyrektor Filharmonii Andrzej Szwalbe zapewnił, o możliwości wydzielenia budżetu na rozpoczęcie działalności muzycznej szkoły wyższej. Po udzieleniu zgody przez Senat i rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, w Bydgoszczy powstała filia łódzkiej uczelni. 27 listopada 1979 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Bydgoszczy szkołą wyższa przyjęła imię kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Kilka lat później przemianowano ją na Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Uczelnia kształci muzyków z tytułem licencjata, magistra sztuki oraz doktora sztuki. Podstawową dziedziną badań naukowych prowadzonych na uczelni jest nauka o muzyce, w tym teoria i historia muzyki, historia praktyki wykonawczej i kultura muzyczna regionu. Obecną kadrę dydaktyczną tworzy 189 osób, które kształcą 583 studentów z Polski i 28 z zagranicy. Szkoła posiada 7 kierunków i 44 specjalności. Wśród 166 absolwentów akademii są, poza Rafałem Blechaczem, między innymi Paweł Wakarecy (pianista, finalista XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) oraz pianista, kompozytor i dyrygent Krzysztof Herdzin.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 4 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)