Dziś mamy 4 lipca 2020, sobota, imieniny obchodzą:

23 maja 2020

500 + dla niesamodzielnych. Wciąż można składać wnioski

fot. pow.

fot. pow.

Od 2 września 2019 r. można składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób #niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W województwie kujawsko-pomorskim wnioski do ZUS o tzw. 500+ dla niesamodzielnych złożyło ponad 32,7 tys. osób, w całym kraju ponad 552 tys.

Od września 2019 r. osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą składać wnioski o tzw. 500 plus dla niesamodzielnych. Najwięcej wniosków w okresie od 2 września 2019 r. do 19 maja 2020 r. wpłynęło do oddziałów ZUS w: Lublinie – 27 506, Rzeszowie – 25 712, Kielcach – 23 942. Najmniej wniosków wpłynęło do oddziałów ZUS w: Gorzowie Wlkp. – 5 448, Warszawie I – 6 348, Pile – 6 535. Z kolei na Kujawach i Pomorzu wnioski do ZUS o tzw. 500+ dla niesamodzielnych złożyło ponad 32,7 tys. osób. W bydgoskiej placówce złożono ponad 15,6 tys. wniosków, a w toruńskiej ponad 17 tys. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W całym kraju do ZUS wpłynęło ponad 552 tys. wniosków. 59 proc. z nich złożyły kobiety. Jeśli chodzi o strukturę wiekową 32 proc. osób miało powyżej 75 lat, 62 proc. było w wieku 18–74 lata, a 597 osób nie miało ukończonych 18 lat. Zdecydowana większość osób (ponad 76 proc.) złożyła wnioski na salach obsługi klienta, gdzie mogła skorzystać z pomocy doradców. 24 proc. wniosków wpłynęło pocztą, a 387 wniosków wpłynęło przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Kto może się ubiegać o świadczenie?

Przypomnijmy, świadczenie 500+ dla niesamodzielnych jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać 1 600 zł a, po waloryzacji od 1 marca 2020 r. 1 700 zł brutto. Przekroczenie tego kryterium dochodowego to w 13 proc. przyczyna wydania decyzji odmawiającej świadczenie. Najczęstszym jednak powodem nie przyznania świadczenia jest brak niezdolności do samodzielnej egzystencji, bo aż 87 proc.

Nie zawsze będzie to 500 zł

Należy pamiętać o tym, że nie zawsze świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało w wysokości 500 zł. W takiej maksymalnej wysokości świadczenie otrzyma osoba, która poza spełnieniem innych warunków przewidzianymi w przepisach, spełni także kryterium dochodowe, tzn. łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych, które otrzymuje, nie może przekraczać 1700 zł. Przy wypłacie świadczenia obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Przykładowo, jeżeli suma obecnie pobieranych świadczeń wynosi 1300 zł, to świadczenie uzupełniające jest przyznawane w kwocie 400 zł. Z kolei, jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1600 zł, to osoba uprawniona otrzymuje 100 zł. Z dotychczas złożonych wniosków wynika, że najwięcej osób, bo aż 60 proc. otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 500 zł. Ale 6% świadczeń zostało przyznanych w wysokości poniżej 100 zł. - wyjaśnia rzeczniczka. 

Więcej informacji na temat świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Materiał: Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Test amortyzatorów
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Pieczątki Colop
Botox
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP25
1299PLN PROMOCJAPLN
Budowa domu pod klucz
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)