Dziś mamy 28 listopada 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

15 października 2021

200 lat, Pani Elżbieto! Każdy z nas może jej złożyć życzenia urodzinowe

fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

110. urodziny. obchodzić będzie wkrótce pani# Elżbieta Rogala, pomorzanka spod Chojnic, oddana żona, dzielna wojenna matka, zaangażowana babcia i prababcia, najstarsza mieszkanka naszego województwa, świadek historii regionu. Życzenia urodzinowe dla pani Elżbiety można przesłać pocztą lub przekazać w internecie, na oficjalnym portalu facebookowym marszałka Piotra Całbeckiego, który jest inicjatorem akcji.

- Złóżmy najlepsze życzenia pani Elżbiecie! Każdy może wysłać jej kartkę urodzinową lub zrobić krótki wpis w internecie. To drobny, ale znaczący gest – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Jej biografia jest bardzo typowa dla miejsca i czasów, w których przyszło jej żyć. Urodziła się 3 listopada 1911 w niewielkim Zamościu pod Chojnicami, ale jej rodzina wkrótce musiała przenieść się „za chlebem” do Wielkopolski. Dzieciństwo i młodość pani Elżbiety przypadły na I wojnę światową, a potem wielki kryzys gospodarczy, który skazał na skrajną biedę i niepewność jutra miliony ludzi. Według niektórych danych historycznych w II Rzeczypospolitej głodowało nawet 6 milionów ludzi. Na wsi i w miastach szalało bezrobocie.

Miała już 26 lat, kiedy trafiła na mężczyznę swego życia. Franciszek Rogala był ogrodnikiem zatrudnionym przez magistrat Bydgoszczy, co dawało przyszłej młodej rodzinie gwarancję utrzymania na przyzwoitym poziomie. Ślub odbył się w 1937 roku, na dwa lata przed kolejną wojenną pożogą. Urodziły się dzieci, syn i dwie córki.

Wybuch II wojny światowej i niemiecka okupacja był dla pani Elżbiety i jej rodziny kolejną cezurą. Polacy w okupowanej Bydgoszczy – ci, którzy przeżyli czas najgorszego terroru w latach 1939-1940 – podlegali szerokiemu katalogowi szykan, od wyrzucania z mieszkań i pozbawiania dobytku po przymusową ciężką pracę fizyczną. Wielu, tak jak młody ojciec i mąż Franciszek Rogala, zostało wywiezionych na roboty przymusowe daleko do Niemiec.

Pani Elżbieta została sama z dziećmi, zdana tylko na siebie i swoją zaradność. Niechętnie opowiada o tamtych czasach.

Mąż wrócił w 1943 roku. Nie był już tym samym człowiekiem.

Została wdową wkrótce po wojnie. Dzieci trzeba było utrzymać, nakarmić, oprać, wykształcić, dopilnować żeby wyszły na ludzi. Wszystko na barkach drobnej kobiety. Jest dobrze po czterdziestce kiedy podejmuje pierwszą w życiu pracę zawodową, w bydgoskich zakładach graficznych.

Tym, co dawało jej zawsze radość i odskocznię od trudów życia, były ogródek i rośliny ozdobne. Zawsze je kochała, a i teraz sprawiają jej wielką radość. Lubi dostawać zwłaszcza kwiaty doniczkowe, które pielęgnuje z wielkim oddaniem, choć poruszanie się o własnych siłach sprawia jej coraz większą trudność.

Mieszka w prowadzonym przez zakonnice domu pomocy społecznej w Chełmnie. Uważa, że to dobrze, bo cały czas jest wśród ludzi, otoczona życzliwością i opieką, potrzebna. Tu, troskliwie pielęgnowana, przechorowała COVID-19. Wyszła z choroby zwycięsko, tak jak wcześniej z tylu innych życiowych prób.

Życzenia urodzinowe dla pani Elżbiety Rogali można przesyłać na adres placówki (86-200 Chełmno, ul. Dominikańska 40) lub przekazać w internecie, na oficjalnym portalu facebookowym marszałka Piotra Całbeckiego, który jest inicjatorem akcji.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 18 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • -5 (17)

  Jubilat, w dniu 15-10-2021 13:27:06 napisał:

  Wierzyć się nie chce. Dzieci wnuki a babcia w domu opieki. Wszystkiego najlepszego dla Niej a dla całej reszty rodziny dobrego samopoczucia Hej

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 6 (6)

  czyteliczka, w dniu 15-10-2021 18:46:40 napisał:

  Zdrowia i uśmiechu na twarzy każdego dnia .

  odpowiedz

  • 7 (7)

  a, w dniu 16-10-2021 09:42:59 napisał:

  Jubilacie, dzieci, jeśli żyją, mogą mieć jakieś 90 lat, a wnuki 70 - oni wszyscy potrzebują opieki i pomocy. Czasem warto pomyśleć ZANIM się na kogoś napadnie.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Pawel, w dniu 16-10-2021 09:53:30 napisał:

  Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin 200 a nawet 300 lat życzy paweł

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Magda, w dniu 16-10-2021 11:49:55 napisał:

  Najszczersze życzenia z okazji urodzin, duużo zdrówka. Wielki szacunek dla Pani dożyć takiego wieku. Pozdrawiam Panią serdecznie:)

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Stoczek pulpety w sosie pomidorowym słoik 500g
2,49PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Budowa magazynów
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)