Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 listopada 2020

16 dni działań. Trwa Międzynarodowa Kampania Przeciw Przemocy

fot. ppor. Justyna Sejdowska

fot. ppor. Justyna Sejdowska

Szacunek. Zrozumienie. Miłość. Wartości te nie zawsze stanowią fundament rodziny. #Co zatem dzieje się w relacji, której istotą z biegiem czasu staje się kontrola, dominacja i przemoc? Co decyduje o tym, że najbliższa osoba staje się wrogiem i niszczy bliskie osoby psychicznie i fizycznie? Statystyki pokazują, iż na koniec 2019 roku karę pozbawienia wolności za znęcanie się odbywało 4,5 tys. skazanych. Wyzwala to konieczność systematycznego podejmowania działań resocjalizacyjnych wobec sprawców przemocy domowej. Sama izolacja nie rozwiązuje całkowicie problemu. Od 25 listopada do 10 grudnia 2020 roku, czyli dokładanie 16 dni, trwa Międzynarodowa Kampania Przeciw Przemocy – to szczególnie ważny czas.

16 dni

16 Dni działań Przeciwko Przemocy zaczyna się co roku 25 listopada (Dzień przeciw przemocy wobec Kobiet), a kończy 10 grudnia (Dzień Praw Człowieka). Została zainicjowana w 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute.

Przemoc to oznaka słabości, a nie siły!

Liczba ofiar przemocy w Polsce na koniec 2019 roku osiągnęła ponad 88 032. Problem przemocy domowej dotyka całej rodziny i generuje spektrum zmian w jej funkcjonowaniu. Nałogowe zachowania przemocowe determinują działanie członków rodziny zgodnie z oczekiwaniami sprawcy, co staje się gratyfikacją jego zachowań i utwierdza w prezentowanych postawach. Gdy zapada wyrok to sytuacja przemocy domowej rozwiązuje się tylko częściowo. Sprawca zostaje odizolowany od bliskich. Jednak izolacja więzienna ma swoje ograniczenia czasowe. Niezmiernie ważne jest podjęcie działań inicjujących zmianę zarówno w postrzeganiu siebie i innych przez sprawę przemocy domowej oraz zmianę zachowania. Funkcjonariusze Służby Więziennej systematycznie przez 365 dni w roku podejmują działania ukierunkowane na pracę ze sprawcami przemocy domowej.

Programy resocjalizacji

W jednostkach penitencjarnych wychowawcy i psychologowie korzystają z programów resocjalizacji opracowanych przez zespół specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy ze sprawcami w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej. Koncentrują się one m.in. na założeniach terapii skoncentrowanej na rozwiązywaniu problemów oraz nauce komunikacji bez przemocy (Nonviolent Communication – NVC). Skazani podczas zajęć nabywają wiedzę na temat skutecznych i konstruktywnych metod radzenia sobie w sytuacjach konfliktu, niepowodzenia, stresu, silnych, negatywnych emocji. Dlaczego jest to ważne? Umożliwia bowiem wyposażenie skazanego – sprawcę przemocy domowej w umiejętności kontroli swojego zachowania, analizowania skutków podejmowanych działań oraz w pewnym stopniu ponownie przybliża ważne i fundamentalne wartości tak istotne do budowania życia po opuszczeniu murów więzienia, przyczyniając się tym samym do funkcjonowania w ramach obowiązujących norm i zasad zarówno społecznych jak i prawnych.

Postulat RPO

Wszyscy sprawcy przemocy w rodzinie, w tym skazani na bezwzględną karę pozbawienia wolności, powinni być objęci nakazem uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym (...) z badań wynika, że udział w programie powoduje często zmianę zachowania. Samo karanie sprawców przemocy to za mało – trzeba stworzyć warunki, w których sprawca będzie miał szansę trwale zmienić swoje zachowanie. W tle tego dramatu często znajduje się rodzina, dla której najważniejsze jest nie tyle ukaranie sprawcy, co przywrócenie prawidłowych relacji pomiędzy jej członkami. Wszystko, co zrobimy, aby sprawca więcej nie stosował przemocy, będzie więc najbardziej realną pomocą dla jego ofiar.

Zjawisko przemocy domowej nie może stanowić tematu marginalnego - odciska bowiem długotrwałe piętno na całym systemie rodzinnym. Gdy jesteś świadkiem przemocy - REAGUJ! Sprawdź, co zrobić: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-co-zrobic-jesli-jestes-swiadkiem-przemocy-w-rodzinie

materiał: ppor. Justyna Sejdowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Już zakwitły mniszki. Przygotuj smaczny syrop na przeziębienie

Mniszek lekarski to cenna roślina znana #z wielu prozdrowotnych właściwości. Nadszedł właśnie najlepszy moment na zbiór kwiatów. Można z nich przyrządzić miód lub syrop, który przyda się zimą, gdy dopadnie nas przeziębienie. Przepis jest prosty i tani. Wystarczy trochę cierpliwości.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Kolorowanki profilaktyczne dla najmłodszych. Pobierz plik do wydruku

Komendant Wojewódzki Policji #w Bydgoszczy insp. Jakub Gorczyński podpisał dzisiaj umowę z panią Alicją Werner o przeniesienie autorskich praw majątkowych do przygotowanych przez nią grafik, które znajdą się w kolorowance promującej szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą rozdawali te książeczki podczas spotkań z dziećmi w przedszkolach, szkołach, ale także na imprezach plenerowych. Bardzo dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w troskę o małych mieszkańców naszego województwa.

(czytaj więcej)