Dziś mamy 15 sierpnia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2019

„Życie ludzkie w moich rękach”. Odbyło się podsumowanie projektu

fot. Lidia Leciejewska

fot. Lidia Leciejewska

10 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Szubinie odbyło się # uroczyste podsumowanie projektu „Życie ludzkie w moich rękach”. Projekt był finansowany ze środków powiatu nakielskiego w ramach realizacji zajęć pozalekcyjnych.

Celem projektu było w głównej mierze ukazywanie wartości życia ludzkiego, uświadomienie wagi udzielania pierwszej pomocy, doskonalenie zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanych, głównie w wypadkach komunikacyjnych, przygotowanie uczniów do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, nabycie umiejętności szybkiego reagowania i podejmowania decyzji, wdrażanie do współpracy w zespole przestrzegania norm, reguł i zasad postępowania, propagowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w szkole i w środowisku lokalnym.

W ramach projektu przeprowadzono dwa kursy dla młodzieży: „Pierwsza pomoc” i „Kurs udzielania pomocy w przypadku wypadków komunikacyjnych”.

Od kwietnia 2018 roku regularnie odbywały się zajęcia doskonalące umiejętności drużyny sanitarnej, która była głównym beneficjentem projektu. Członkowie drużyny przeprowadzili akcje promujące udzielanie pomocy przedmedycznej dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych gminy Szubin.

Promowano także pierwszą pomoc wśród dorosłych mieszkańców Szubina, demonstrując symulacje sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu w Klubie Diabetyka w Szubinie, organizując pokaz pierwszej pomocy na miejskim parkingu (symulacja wypadku drogowego) czy rozprowadzając wśród mieszkańców miasta ulotki zawierające podstawowe informacje o zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych gminy Szubin mieli także okazję sprawdzić swoje umiejętności niesienia pomocy w konkursie: „Potrafię ratować”.

W trakcie uroczystego podsumowania projektu wręczono uczniom zaświadczenia i certyfikaty ukończenia kursów oraz dyplomy, podziękowania i nagrody za udział w konkursie.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów nie tylko naszej szkoły. Okazał się  bowiem ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu. Zajęcia praktyczne i szkolenia, prowadzone w atrakcyjny sposób i przez atrakcyjnych partnerów, a także możliwość zdobycia certyfikatów, zachęciły uczniów do uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych.

Biorąc w nich udział, pokonali stereotypy mówiące o tym, że udzielanie pierwszej pomocy jest trudne. Bardzo chętnie tworzyli symulacje dla kolegów, którzy natychmiast wdrażali ćwiczone i wielokrotnie powtarzane procedury.

Uczyli więc nie tylko siebie nawzajem, ale zdobyli przede wszystkim praktyczne umiejętności, które mogą przydać się w życiu codziennym. Cel projektu został zatem osiągnięty - życie ludzkie jest w ich rękach.

materiał: Lidia Leciejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Szpik kostny jest „fabryką” krwinek. Co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi?

Ludzki organizm działa jak dobrze zaprojektowane miasto, w którym każdy element ma #określoną, istotną funkcję. I tak, rolę ulic, za pomocą których odbywa się transport niezbędnych do życia produktów - pełnią żyły i tętnice. Układ kostny jest rusztowaniem dla całego ciała, ale jednocześnie konstrukcją ochronną dla narządów wewnętrznych. Poszczególne komórki to mieszkańcy - muszą być silne i zdrowe, żeby móc stale rozbudowywać i odnawiać swoje „miasto”. Tak właśnie działa zdrowy organizm. A co się dzieje, gdy pojawia się nowotwór krwi? Jaką rolę wówczas pełni szpik?

(czytaj więcej)