Dziś mamy 18 stycznia 2020, sobota, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2019

„Życie ludzkie w moich rękach”. Odbyło się podsumowanie projektu

fot. Lidia Leciejewska

fot. Lidia Leciejewska

10 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Szubinie odbyło się # uroczyste podsumowanie projektu „Życie ludzkie w moich rękach”. Projekt był finansowany ze środków powiatu nakielskiego w ramach realizacji zajęć pozalekcyjnych.

Celem projektu było w głównej mierze ukazywanie wartości życia ludzkiego, uświadomienie wagi udzielania pierwszej pomocy, doskonalenie zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanych, głównie w wypadkach komunikacyjnych, przygotowanie uczniów do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, nabycie umiejętności szybkiego reagowania i podejmowania decyzji, wdrażanie do współpracy w zespole przestrzegania norm, reguł i zasad postępowania, propagowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w szkole i w środowisku lokalnym.

W ramach projektu przeprowadzono dwa kursy dla młodzieży: „Pierwsza pomoc” i „Kurs udzielania pomocy w przypadku wypadków komunikacyjnych”.

Od kwietnia 2018 roku regularnie odbywały się zajęcia doskonalące umiejętności drużyny sanitarnej, która była głównym beneficjentem projektu. Członkowie drużyny przeprowadzili akcje promujące udzielanie pomocy przedmedycznej dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych gminy Szubin.

Promowano także pierwszą pomoc wśród dorosłych mieszkańców Szubina, demonstrując symulacje sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu w Klubie Diabetyka w Szubinie, organizując pokaz pierwszej pomocy na miejskim parkingu (symulacja wypadku drogowego) czy rozprowadzając wśród mieszkańców miasta ulotki zawierające podstawowe informacje o zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych gminy Szubin mieli także okazję sprawdzić swoje umiejętności niesienia pomocy w konkursie: „Potrafię ratować”.

W trakcie uroczystego podsumowania projektu wręczono uczniom zaświadczenia i certyfikaty ukończenia kursów oraz dyplomy, podziękowania i nagrody za udział w konkursie.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów nie tylko naszej szkoły. Okazał się  bowiem ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu. Zajęcia praktyczne i szkolenia, prowadzone w atrakcyjny sposób i przez atrakcyjnych partnerów, a także możliwość zdobycia certyfikatów, zachęciły uczniów do uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych.

Biorąc w nich udział, pokonali stereotypy mówiące o tym, że udzielanie pierwszej pomocy jest trudne. Bardzo chętnie tworzyli symulacje dla kolegów, którzy natychmiast wdrażali ćwiczone i wielokrotnie powtarzane procedury.

Uczyli więc nie tylko siebie nawzajem, ale zdobyli przede wszystkim praktyczne umiejętności, które mogą przydać się w życiu codziennym. Cel projektu został zatem osiągnięty - życie ludzkie jest w ich rękach.

materiał: Lidia Leciejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Jak utrzymać porządek w nowym roku? Poznaj 5 trików na odświeżenie domu

Nie przepadasz za sprzątaniem, ale lubisz, kiedy w domu wszystko jest w # porządku? Chociaż nie istnieje żaden magiczny sposób na to, aby porządek robił się sam, to okazuje się, że wcale nie musisz spędzać na walce z bałaganem długich godzin.

(czytaj więcej)