Dziś mamy 23 maja 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

15 marca 2019

„WIEŚ PO PAŁUCKU”. 50-lecie twórczości Piotra Wolińskiego

fot. pow

fot. pow

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprezentowało w czwartek, 14 marca 2019 r. # wystawę pt. WIEŚ PO PAŁUCKU. Wystawa powstała w roku jubileuszu 50-lecia pracy twórczej artysty ludowego Piotra Wolińskiego z Kcyni.

Ekspozycja powstała na bazie zbiorów Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, Piotra Wolińskiego oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej. Wernisaż otworzyła dyrektor Kamila Czechowska, która powitała zgromadzonych gości w tym członka Zarządu Powiatu Nakielskiego Ignacego Pogodzińskiego, radnego miejskiego Macieja Rejmenta, mieszkańców z sąsiednich gmin i Szubina. Dalej kustosz przybliżyła kulisy powstania wystawy i wizję ekspozycji, w której rzeźby o tematyce związanej z pracą na pałuckiej wsi ukazane zostały na tle zbiorów etnograficznych i  fotograficznych. Następnie głos zabrał Piotr Woliński, który mówił o swojej pasji towarzyszącej mu od najmłodszych lat. Piotr Woliński urodził się w 1951 r. w Kcyni, gdzie mieszka do dziś. Od najmłodszych lat fascynowała go rzeźba, najpierw w glinie, a następnie w drewnie. Był uczniem Klary Prillowej, znanej popularyzatorki sztuki ludowej Pałuk. Artysta swoją pierwszą nagrodę w konkursie pałuckiej sztuki ludowej otrzymał w roku 1969. Od tamtego roku systematycznie pracując zdobywa kolejne nagrody w tej dziedzinie. Jego prace były eksponowane w kraju i za granicą – w Rumunii, Niemczech, Bułgarii, na Ukrainie i we Francji. Na przestrzeni lat artysta ludowy wypracował swój własny styl. Od kilkunastu lat Piotr Woliński wiele czasu, w pracowni Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni, poświęca na pracę z młodym pokoleniem, ucząc techniki rzeźbienia oraz zasad komponowania.

Podczas spotkania kustosz Kamila Czechowska podziękowała za udostępnienie zbiorów Mai Gólcz i Marii Jabłońskiej z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie oraz Ilonie Kurdelskiej z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. Dyrektor muzeum podziękowała także pracownikom muzeum i osobom zaangażowanym w przygotowanie ekspozycji, gdyż wystawa powstała przy współudziale naszych mieszkańców – Tadeusza Ciesielskiego, Romana Cholewińskiego, Wojciecha Kruka, którzy udostępnili zboże, słomę, siano oraz narzędzia i maszyny rolnicze (pług i bronę). Podczas wystawy wykorzystano wydruki fotografii ze zbiorów muzeum. Oprawę pałucką zapewnił dziecięcy zespół ludowy Pałuczaczki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie pod przewodnictwem Jolanty Storzyńskiej. Zespół wykonał między innymi premierowy utwór pt. Wisielok oraz nie tylko śpiewał ale i tańczył na scenie Domu Polskiego. Wystawa jest czynna do maja 2019 r.

materiał:Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 15 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (23)

  Wolny wyborca, w dniu 15-03-2019 23:40:29 napisał:

  Pseudoartysta ( artysta ) twórca ludowy - rzeźbiarz Piotr Woliński. Dlaczego GCKiB w Kcyni nie przypomina o zapomnianym prawdziwym artyście ludowym jakim był nieżyjący Stefan Boguszyński z Kcyni. Warto kultywować twórczość ludową tego Pana. Dla mnie to był prawdziwy rzeźbiarz. Mam nawet jego rzeźbę - figurkę Matki Boskiej Częstochowskiej.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -6 (12)

  Nati, w dniu 17-03-2019 09:38:36 napisał:

  Pięknie rzeźbi a do tego uczy kolejne pokolenie, brawo. Rzeźba to indywidualna i niepowtarzalna historia, a nie wytwór drukarki 3D.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Budowa stanu surowego
Bindowanie dokumentów
od 6,00PLN
Botox i kwas hialuronowy
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Pieczątki Colop
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)