Dziś mamy 10 grudnia 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2019

„Prawa dziecka na niebiesko”. Wspólne świętowanie w Przedszkolu nr 2

fot. MM

fot. MM

Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie jest jedną z placówek, które wzięły # udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, a 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie rozpoczęły wspólne świętowanie od bajki edukacyjnej Jack i Rubby oraz oglądania prezentacji multimedialnej przygotowanej na ten szczególny dzień przez UNICEF Polska.

Opowieść "W wymarzonym świecie dziecka" wprowadziła w radosny świat marzeń. Przedszkolaki malowały na długich arkuszach papieru. Powstały piękne prace, a w nich: "Niebieskie kwiaty niebieskie drzewa, piękny niebieski ptak, co śpiewa i niebieski motylek też tu lata. No i wszystkie dzieci świata są radosne, uśmiechnięte, najedzone, wypoczęte. Więc życzenia mamy takie, żeby obraz ten wspaniały wszystkie dzieci oczywiście już codziennie oglądały".

Spotkanie zakończyło się wręczeniem każdemu dziecku drobnego upominku od Rzecznika Praw Dziecka, który zabrany do domu miał przypominać dorosłym o tym, jak ważną sprawą jest przestrzeganie praw dziecka.

materiał: Iwona Matusiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Sezon grzewczy trwa. Jak ograniczyć wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba # nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)