Dziś mamy 20 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2019

„Pomaganie mamy we krwi”! Terytorialsi z wizytą u dzieci

fot. kpt. dr Diana Warchocka

fot. kpt. dr Diana Warchocka

W świątecznym czasie ważna jest myśl i świadomość, że nie jest się # samemu. Bezpieczeństwo jest wyznacznikiem poczucia stabilności, dlatego też terytorialsi z Torunia odwiedzili Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze „Jaś” i „Małgosia” w Brześciu Kujawskim.

Ta szlachetna inicjatywa odbiła się szerokim pozytywnym echem wśród terytorialsów z 81 toruńskiego batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

Wyszedł on bowiem z inicjatywą zorganizowania zbiórki finansowej i rzeczowej dla potrzebujących dzieci z Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Jaś” i „Małgosia” w Brześciu Kujawskim.

„Pomoc najbardziej potrzebującym, w szczególności dzieciom była dla nas oczywista. Święta są wyjątkowym magicznym czasem, w którym każdy myśli o rodzinnym domu. Nie mogło nas tam zabraknąć.” - podkreśla dowódca 81 batalionu lekkiej piechoty ppłk Marcin Piwowarczyk.

„Będziemy cyklicznie kontynuować tą akcję. Chcemy być potrzebni i nieść pomoc, każdemu, kto będzie jej potrzebował” - zaznacza dowódca 81 batalionu lekkiej piechoty ppłk Marcin Piwowarczyk.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. 

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą wojskową.

Obecnie w WOT służbę pełni blisko 24 000 żołnierzy, w tym ponad 20 000 ochotników.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

materiał: kpt. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Wagi sklepowe
700PLN 500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Test amortyzatorów
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiega się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Wielu Polaków ma nadmierną masę ciała. Czy liczenie kalorii ma znaczenie?

Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne, detoks sokowy, oczyszczanie,# joga… W dzisiejszych czasach w poszukiwaniu zdrowia i szczupłej sylwetki łatwo się pogubić! W internecie znajdziemy milion rozwiązań, jednakże która z receptur na piękno i zdrowie okaże się skuteczna? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego większość dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała. W 2014 roku problem ten dotyczył 62% dorosłych mężczyzn i prawie 46% dorosłych kobiet. Czy stara jak świat metoda liczenia kalorii może być pomocna?

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)